Mental zero waste: Ako dosiahnuť spokojný a vyrovnaný život
Zdá sa vám, že by ste potrebovali viac času pre seba a svojich blízkych? Chceli by ste vedieť žiť inak a lepšie? Ak áno, Mental Zero Waste je tu pre vás.
REDUCE: OBMEDZTE TO, ČO NEPOTREBUJETE
Ako by ste sami seba opísali? Ľudia často hovoria, že sú silní, nezávislí, sebestační a asertívni. Zároveň však platí, že sme sociálne bytosti, potrebujeme interakciu a sme od seba navzájom aj závislí. No a tak sa dostávame do konfliktu medzi kultúrou individualizmu a kolektivizmu.
Dokonalým prototypom individualizmu sú sociálne siete, ktoré nás majú spájať, namiesto toho však vytvárajú len idealizovanú predstavu o nás samých. Sme vzdialení nielen od ostatných, ale aj sami od seba. Mobily prenikli do našich životov, ba dokonca aj do našich spální. U koľkých z vás platí, že to posledné, čo pred spaním vidia, je práve displej mobilu?
Psychológ Larry D. Rosen hovorí, že hlavným zdrojom úzkosti a stresu v dnešnej dobe sú práve digitálne správy. 41% ľudí okamžite odpovedá na email a 71% na notifikácie. A aj keď na správy promptne nereagujeme, sústavne kontrolujeme svoj telefón, čo v nás vyvoláva úzkosť a ovplyvňuje našu pozornosť. V konečnom dôsledku sa z nás stávajú Pavlovove psi.
V poriadku, poviete si. Vypnem notifikácie, dám telefón do batohu, vypnem sociálne siete. Vypnú sa však aj výstražné znamenia v hlave? Nie. Sme naučení na konštantné pripojenie, aj nemožnosť pozrieť si správy pumpuje do našej hlavy kortizol. Posielanie, prijímanie, ale aj ignorovanie správ vyvoláva úzkostnú reakciu. Nakoniec sme nespokojní a ani sami nevieme, z čoho. Nezriedka trpíme poruchami spánku.
Ak vám to znie povedome, ste tu správne.
Čo je náš cieľ?
Na sociálnych sieťach zohráva významnú úlohu FOMO (fear of missing out), teda pocit strachu, že niečo dôležité zmeškáte. Je to pocit, že musíte všade byť a všetko vidieť, inak vám niečo dôležité uniká. Je to akútny a neoprávený strach, že ostatní žijú viac a lepšie ako vy, že hravo zvládajú životné situácie a sú jednoducho šťastní. Realita je však často úple iná.
Larry Rosen však tvrdí, že časť úzkosti vyplýva aj zo sociálnych noriem, záväzkov a očakávaní. Niekto vám napíše a váš mozog začne vylučovať stresový hormón, lebo viete, že by ste mali odpovedať. Na sociálnych sieťach navyše vôbec nie je ťažké niekoho aj nechtiach uraziť. GOMO (guilt of missing out) je o pocite viny, že niekoho ignorujete alebo niečo prepásnete. Pravda je však taká, že nie ste povinní odpovedať hneď, dokonca ani správy hneď čítať. Ste slobodní ľudia a môžete si položiť napríklad tieto otázky: Kto to odo mňa očakáva? Sľúbil(a) som niekomu okamžitú odpoveď?
Ďalej tu máme FOMOMO (fear of mystery of missing out), alebo strach z pocitu, že neviete, o čo prichádzate. Denník The Guardian píše, že nejde o strach z toho, čo vidíte, ale práve z toho, čo nevidíte, lebo práve nesledujem sociálne siete. Alebo, naopak, keď vaši kamaráti zrazu na sociálne siete nedávajú nič — určite sa majú tak dobre, že to ani nestíhajú zdieľať.
No a k čomu sa chceme dostať my? K JOMO (joy of missing out), teda k radosti, že niečo vynecháte. Ku spokojnosti so samým sebou a k pocitu, že o nič neprichádzate. Jedným z cieľov mental zero waste je naučiť sa primerane regulovť podnety. Naučiť sa rozhodovať sa slobodne a vedieť si včas a správne vybrať. Jednoducho, žiť slobodne a spokojne zároveň.
Ak máte pocit, že niečo podobné by vám padlo vhod, blahoželáme. Práve ste urobili prvý krok a je čas posunúť sa ďalej.
REFUSE: NAUČTE SA POVEDAŤ NIE
Možností máme dosť, ale nevieme si vybrať. Okrem toho sú tu však ešte požiadavky ostatných. Tiež patríte k ľuďom, ktorí nevedia povedať nie? Často potom síce idete s niekým na kávu, ale v hlave vám zároveň beží film, čo iné by ste mali robiť. Stretnutie nemá veľký zmysel ani pre jednu stranu. Máte však pocit, že ak sa nestretnete, prídete o kamaráta. Ak nesplníte očakávania, opustí vás partner. Poznáte to.
Za týmto pocitom sa ukrýva vaša sebahodnota. Tá sa utvárala, keď ste mali štyri alebo päť rokov a sledovali ste, ako na vás reagujú vaši blízki. Ak je vaša sebahodnota závislá od toho, ako na vás reaguje okolie, niečo vtedy zrejme nebolo v poriadku. A nestalo sa to úmyselne ani vedome.
Ste dospelí a nechcete potreby iných povyšovať nad svoje vlastné. Čo s tým, keď nás zaplaví pocit viny a obava z osamotenia?
Počúvajte svoje vlastné potreby a rozhodujte sa podľa nich. Možno to znie sebastredne, ale určite je to lepšie ako piť kávu s niekým, s kým vlastne vôbec nechceme byť. Je to lepšie ako pustiť sa do niečoho, na čo nemáme čas a vôbec nás to nebaví. To má negatívny vplyv na toho druhého a my sa tým egoisticky vyhýbame vlastnému strachu. Samozrejme, hovoriť donekonečna nie tiež nie je riešenie, ale ak vám na sebe záleží, vždy sa dohodnete.
INTEGRATE: Odpovedzte si na tieto tri otázky
Existujú tri základné princípy, ktoré ovplyvňujú naše myslenie a správanie: princíp slasti, reality a dokonalosti. Naším cieľom je, aby ste ich uplatňovali vyvážene — teda aby ste dosiahli to, čo my nazývame egosymbiózou (harmonický stav vášho “Ja”). Iba vtedy sa totiž dokážete slobodne a správne rozhodovať.
Prvým krokom je odpoveď na otázku, čo potrebujete, čo si prajete a po čom naozaj túžite. Druhým krokom je odpoveď na otázku, ako dobre poznáte samých seba. Čo dokážete a kde sú hranice vašich možností? Ktoré emócie patria vám, a ktoré sa na vás snaží preniesť niekto iný?
Samozrejme, takýto prístup si vyžaduje otvorenosť a sebareflexiu. Vyžaduje si odolnosť a akceptáciu toho, že nie sme superhrdinovia a nezvládneme všetko. Odmenou však je oslobodzujúci pocit, ktorý príde, keď sa prestaneme nútiť do niečoho, čo ani sami nechceme.
Prvým krokom k dosiahnutiu egosymbiózy sú tak odpovede na tieto tri otázky:
- Čo potrebujem a po čom túžim?
- Kto som? Čo viem? Kde sú moje limity?
- Čo sa odo mňa očakáva? Aký by bol ideálny stav?
Po ich zodpovedaní si môžete formulovať motivujúce ale reálne dosiahnuteľné ciele, ktoré vás budú napĺňať a prinášať vám potešenie.
RENOVATE: DBAJTE O MENTÁLNU ENERGIU
Keď zabehneme 20 kilometrov, máme menej fyzickej energie ako predtým. Pri mentálnej energii to však neplatí: čím viac ju používame, o to viac jej máme. Odkiaľ ju nabrať? Psychológovia hovoria o bájnych “vnútorných zdrojoch” a majú pravdu. Vlastne totiž hovoria o všetkých činnostiach, ktoré nám prinášajú radosť.
Pri obnove mentálnej energie je však ešte dôležitejšia meditácia a autogénny tréning – relaxačný postup, ktorý prináša uvoľnenie na fyzickej aj psychickej úrovni. Autogénny tréning skvalitňuje neuronálnu komunikáciu a integráciu na všetkých úrovniach mozgu. A potrebná je trpezlivosť: prvé výsledky sa dostavia približne po šiestich mesiacoch.
Pri meditácii navyše trénujete vašu pozornosť. Štúdie ukázali, že pri rôznych spôsoboch meditácie ide o podobné zmeny ako pri samotnom autogénnom tréningu. Autogénny tréning však prináša hlbšie zmeny a stimuluje aj tie časti mozgu, ktoré sú spojené s ovládaním našich emócií a udržiavaním zdravia.
Obnova duševných síl je tak mimoriadne dôležitá: Nestačí totiž len redukovať rušivé podnety a naučiť sa povedať nie. Treba dbať aj na to, aby ste si nadobudnutú duševnú rovnováhu zachovali.
Máte pocit, že sa vás niektoré veci spomenuté v článku týkajú? Zdá sa vám, že by ste potrebovali viac času pre seba a svojich blízkych? Myslíte si, že dokážete žiť inak a lepšie? Ak ste aspoň na jednu z týchto otázok odpovedali áno, mental zero waste je tu práve pre vás.