IKIGAI – dôvod prečo ráno vstať

Prítomnosť Ikigai v živote znižuje úroveň stresu a zlepšuje zdravotný stav…

Priemerný vek obyvateľov Okinawi je 78 rokov u mužov a 86 rokov u žien. Patria medzi krajiny s najlepšou dlhovekosťou a roky žijú bez akýchkoľvek neduhov. Rozhodujúcim faktorom pri dlhovekosti na tomto súostroví v Japonsku je „ikigai“.

Mnohí Okinawčania patria k „moai“ štýlu, sieti vzájomnej pomoci, ktorá poskytuje finančnú, sociálnu a emocionálnu pomoc v živote. Dôležitou súčasťou tohto životného štýlu je sociálna podpora, každodenné stretávanie sa s rodinou a priateľmi pri spoločnom jedle, čaji, cvičení a rôznych záľubách. Podstatou je, že ide o obojstrannú pomoc, robíte niečo pre seba a zároveň vytvárate niečo pre komunitu.Svoju úlohu pri dlhovekosti určite zohráva aj jedlo. Mnohí okinawčania sa stále riadia Konfuciovim príslovím „hara hachi bu“ čo by sme voľne preložili ako, jedz pokiaľ tvoj žalúdok nebude na 80 percent plný. Veľkú časť jedla si dopestujú sami.

Je to však Ikigai, vďaka ktorému sa život stáva hodnotným bytím. Slovo ikigai – zmysel žitia, sa skladá z dvoch čínskych písmeniki kaiIki sa spája so životom a kai znamená otvoriť, začať. Ich spojenie by sme teda mohli preložiť ako realizáciu našich túžob a očakávaní. Na Okinawe Ikigai znamená „dôvod prečo ráno vstať“ a dôvod na to, aby sme si život užili. Vo všeobecnosti môžeme hovoriť o dvoch základných významoch Ikigai.

1. Zdroj hodnôt alebo vecí, vďaka ktorým má náš život cenu. Zahŕňa účel a význam a spája sa s radoťou z toho, že sme nažive. Každá záľuba, rodinný život či práca by nám mali dávať ikigai.

2. Význam spojený s mentálnym a duchovným nastavením, na základe ktorého ľudia cítia, že ich život je hodnotný. Nemusí sa hneď spájať s ekonomickým statusom.  Aj keď sa dnes necítite úplne najlepšie neznamená to, že ikigai v živote nemáte. Ak máte cieľ a zmysel, máte Ikigai. Činy, vďaka ktorým môžete v živote pocítiť ikigai nie sú aktivity, ktoré ste nútení robiť. Je to spontánne a prirodzené konanie, ktoré vychádza z vnútra.

Keď po význame Ikigai začnete pátrať určite sa dostanete k štúdii Toshimasa Soneho a jeho kolegov z univerzity v Tohoku. So štúdiou začali v roku 1994, trvala sedem rokov, počas ktorých sa jej zúčastnilo viac ako 43000 dospelých vo veku od 40 do 79 rokov. Jednou z nosných otázok v štúdii bola aj otázka: „Máte v živote Ikigai?“.  Takmer 60% respondentov, ktorí na začiatku výskumu odpovedali, že zmysel ikigai v živote majú v sebahodnotiacich otázkach udávali nižšiu úroveň stresu a lepší zdravotný stav. Boli väčšinou ženatí, vydaté, vzdelaní a zamestnaní.

Neprítomnosť ikigai v živote sa často spájala s úmrtím následkom kardiovaskulárneho ochorenia, najčastejšie mozgovou príhodou. Ale nebola preukázaná spojitosť s nádorovými ochoreniami. Bez pochyby však môžeme hovoriť o významnom vplyve zmyslu a hodnote života na náš psychologický stvav a črty osobnosti.

A čo vy, máte vy váš ikigai? Japonci hovoria, že každý človek ho má, cesta k jeho poznaniu však môže byť dlhá a často preniká až do hlbín nášho vnútra. Niekedy máme ikigai nadosah a predsa ho nie sme schopní vnímať, alebo sa jednoducho bránime počúvať to, čo vychádza z nášho vnútra a veci okolo nás strácajú svoj zmysel. Dôvody sú rôzne, strach, obavy, kto vie. Možno len nedostatok času, kedy by sme mohli byť „sami so sebou“.

95% z tých, ktorí vnímali zmysel a význam ich života žili aj ďalších sedem rokov po začiatku štúdie. Naproti tomu len 83% z tých, ktorí ikigai vo svojom živote neobjavili boli stále nažive. Predĺžte aj vy svoj život naplnený šťastím a spokojnosťou. Neviete ako začať? Ozvite sa nám a spolu s nami objavujte zmysel a hodnotu vášho života. Aby ste aj vy patrili k tým, ktorí majú v živote ikigai.

 Pridaj komentár

YOU MAY LIKE